Доступних рішень щодо керування автоматикою воріт та шлагбаумів – не так мало. Від класичних радіопультів до wi-fi модулів, які дозволяють включити автоматику воріт в систему розумного будинку. Інформація в інтернеті щодо цього досить розрізнена – зазвичай виробники і продавці різних пристроїв описують тільки свою продукцію. Зрозуміти, які є альтернативи і які плюси та мінуси має кожен варіант – непросто. Ми вирішили заповнити цю невелику прогалину.
Які ворота та шлагбауми взагалі бувають
В основному зустрічається чотири типи воріт:
- секційні – складаються з окремих секцій, завдяки цьому досить гнучкі, щоб під час відкриття заходити під стелю приміщення;
- рулонні (або ролетні) – частково нагадують секційні, тільки самі секції тут менші і тонші, а при відкритті вони йдуть у спеціальний короб;
- розпашні – зазвичай це дві секції, які відкриваються як звичайні двері;
- відкатні – працюють за принципом купе, стулка воріт рухається вздовж огорожі.
Що ж до шлагбаумів, то єдиної класифікації їх типів немає. Залежно від напрямку руху стріли їх ділять на поворотні та підйомні. А залежно від місця встановлення – на дорожні, залізничні, паркувальні, шлагбауми для пропускних пунктів тощо. Бувають антивандальні шлагбауми, але це вже варіації, які не дуже суттєві в нашому випадку.
Усі типи воріт та шлагбаумів можна оснастити автоматикою. Це зручно і доцільно, якщо ворота або шлагбаум відкриваються частіше ніж раз на тиждень. Недорогі рулонні ворота в гаражі, які відкриваються раз на місяць, можна підняти руками. А ось постійно штовхати вручну відкатні ворота у приватному будинку – незручно та важко.
Тим більше потрібно автоматизувати шлагбауми та ворота в організаціях та на підприємствах. Або на теренах багатоквартирних будинків.
Як керують воротами та шлагбаумами
Сама автоматика підбирається під конкретний тип воріт чи шлагбаума. Практично у всіх випадках ворота можна зробити автоматичними у будь-який момент. Навіть якщо вони встановлені кілька років тому і весь цей час відкривалися та закривалися вручну.
Методів керування автоматикою при цьому може бути маса. За останні 20-30 років з’явилося безліч рішень – обирай на власний смак.
Найпопулярніший варіант – GSM-модулі. У базу вносяться телефони користувачів, і ворота або шлагбаум відкриваються, коли з хтось цих користувачів дзвонить на певний номер. Закриття зазвичай відбувається автоматично.
Варіант непоганий, але не завжди зручний. Плюс досить небезпечний – сьогодні не так складно підробити вихідний номер під час дзвінка. Потенційно система легко зламується – зловмиснику достатньо знати номер будь-якого користувача та номер, на який потрібно дзвонити, щоб відчинити ворота.
Інше рішення – bluetooth-контролери. Ворота або шлагбаум зазвичай відкриваються зі смартфона, сигнал передається через bluetooth.
Мінус очевидний – система працює лише тоді, коли користувач знаходиться безпосередньо поблизу воріт. Радіус доступу – максимум 25 метрів, по факту ще менше.
Третій варіант – радіокерування. Це застарілий спосіб, який поганий тим, що ворота потрібно відчиняти окремим радіобрелком. Його доводиться носити із собою чи возити в автомобілі. Під’їжджаючи до будинку, потрібно шукати пристрій у бардачку або десь під сидінням, якщо він туди завалився. Незручно та несучасно.
Якщо ж радіобрелок загубився – виникає проблема з підбором заміни. У таких системах використовуються приймачі та брелки, які використовують різні частоти. Відповідно, новий брелок потрібно підбирати, знаючи характеристики свого приймача. Інакше він просто не працюватиме.
Але найгірше те, що сигнал радіобрелка нескладно підробити. Щоб отримати доступ на територію, зловмиснику зазвичай потрібно просто рахувати сигнал із засідки.
Найсучасніше і актуальне рішення – це модулі wi-fi або управління через ethernet (кабелі для комп’ютерних мереж). Насамперед, такі системи зручні у використанні – на смартфон ставиться спеціальний додаток для керування воротами, ніякі брелки та мітки вже не потрібні.
Доступ користувачів налаштовується у веб-інтерфейсі, і зламати систему набагато складніше. Не можна сказати, що злом неможливий взагалі. Підібрати ключі можна до будь-якої системи, але в цьому випадку небезпека радше теоретична.
Плюс такого варіанту і в тому, що керувати брамою або шлагбаумом можна звідки завгодно. Умовно кажучи, впустити гостей можна навіть перебуваючи далеко від будинку – якщо родичі раптово нагрянули, їм не доведеться стояти під дверима. Можна навіть побачити, що відбувається біля воріт, якщо зв’язати з точкою доступу камеру спостереження – таке можливо.
Чудово і те, що ethernet або wi-fi-модулі включають ворота до системи розумного будинку, якщо хочеться налаштувати її максимально.
Що обрати
Звісно, остаточне рішення приймати вам. Якщо ви вирішили оснастити ворота або шлагбаум автоматикою, той чи інший варіант керування вам знадобиться. Бажано, щоб обраний варіант не довелося міняти на інший через якийсь час. У цьому сенсі варто звертати увагу на більш сучасні та просунуті способи.
Такими способами у будь-якому випадку є ethernet та wi-fi. Обидва вони майже рівнозначні, але ethernet вимагає прокладання дроту до воріт. Якщо прибудинкова територія лише облаштовується, це не таке страшно. Хоча й слід запам’ятати, де провід прокладено, щоб випадково не перебити його у майбутньому. Із модулем wi-fi таких проблем немає. Бездротовий варіант тим більше буде кращим, якщо система керування автоматикою монтується на давно встановлені ворота або шлагбаум, коли прокладання кабелю ethernet порушить благоустрій.
Якщо говорити про наше рішення, то Пропускатор включає не тільки “залізо”. Насамперед ми пропонуємо зручне програмне забезпечення. Ворота можна відкривати з мобільного додатка – натисканням кнопки або голосовою командою. Кількість користувачів, яким можна відкрити доступ, не обмежена, при цьому не потрібно замовляти масу пультів.
Пропускатор може працювати з будь-якими системами керування воротами або шлагбаумами на основі Ethernet, Wi-Fi або GSM. Наше рішення можна підключити до вже встановленої автоматики.